Boys 3A Region #4 - 2010 XC Championships - Team Results
Boys 3A Region #4 -
2010 XC Championships
October 21, 2010
Team Scores

Boys 3A Region #4


Scoring 4 of 6 runners with runner 5 breaking any ties.

back

Place Score School                                   (Total, Average, Pack Times)
   1.    30 University                               (1:10:43, 17:40.73, 1:21)
          1        Garrett Coles              16:58
          4        Dan Eberhard               17:38
         10        Chris Buhler               17:51
         15        Alex Breen                 18:18
        (18)       Garret Roberts             18:25
        (23)       Sam Weighner               18:56

   2.    47 Eaton                                    (1:12:08, 18:01.94, 1:07)
          3        Brandon Fritz              17:30
          8        Cash Merritt               17:45
         17        Stan Devore                18:19
         19        Marcus Longwell            18:36
        (27)       Aaron Gustafson            19:10
        (29)       Britton Abbott             19:32

   3.    66 Estes Park                               (1:13:40, 18:24.96, 1:57)
          5        Jeff Switzer               17:41
          7        Ian McLain                 17:44
         20        David Gamble               18:40
         34        Hunter Johnson             19:38
        (51)       Ryan Thamert               21:05

   4.    73 Jefferson Academy                        (1:14:13, 18:33.07, 2:23)
          2        Daniel Mahoney             17:14
         12        Robert Scrivner            17:54
         28        Austin Fisher              19:31
         31        Brandon Patterson          19:36
        (37)       David Hansen               19:56
        (52)       Scott Sowell               21:14

   5.    94 Frontier Academy                         (1:15:36, 18:53.97, 1:19)
         16        Chris Baker                18:18
         21        Chibuikem Nwizu            18:40
         25        Alex Tyrrell               19:03
         32        Brandon Thaxton            19:37
        (39)       Dalton Jensen              20:13
        (49)       Josh Fogel                 20:59

   6.    99 Weld Central                             (1:16:10, 19:02.42, 2:23)
         13        Tyler Shaffer              18:14
         14        Adam Rhodebeck             18:15
         26        Rassel Hausman             19:06
         46        Michael Quedenfeld         20:37
        (63)       Trent Harris               22:25
        (65)       Matt Pfauth                22:59

   7.   101 Brush                                    (1:16:51, 19:12.73, 4:03)
          6        Gregory Mares              17:42
          9        Anthony Rios               17:51
         30        Derek Zuniga               19:35
         56        Tim Brown                  21:45

   8.   117 Berthoud                                 (1:17:24, 19:20.89, 0:56)
         22        Spencer Golsan             18:53
         24        Erik Maas                  18:56
         35        Quinton Urchek             19:48
         36        Adam Kemp                  19:49
        (43)       Ravi Smith                 20:23
        (54)       Kyle Cavey                 21:27

   9.   123 Platte Valley                            (1:17:49, 19:27.13, 2:29)
         11        Isaac Alegria              17:52
         33        Codee Pfleiderer           19:37
         38        Justin Wert                20:01
         41        Cristian Wacker            20:21
        (42)       R.W. Jett                  20:22
        (44)       Darrin Lambert             20:26

  10.   205 Valley                                   (1:25:00, 21:14.91, 1:44)
         40        Brian Williamson           20:19
         48        Michael Martinez           20:53
         57        Andrew Weakland            21:47
         60        Anthony Mozal              22:03
        (70)       Ruben Guevara              23:48

  11.   222 Mead                                     (1:26:31, 21:37.56, 1:18)
         47        Irvin Lazcano              20:51
         55        Jacob Perez                21:29
         58        Dakota Bingham             22:02
         62        Nick Fuog                  22:09
        (71)       Hunter Bingham             24:41
        (72)       Reilly Jones               24:44

  12.   228 Eagle Ridge Academy                      (1:27:13, 21:48.07, 1:50)
         50        Garrett Cook               20:59
         53        Teddy Tapiz                21:22
         61        Alfonso Montez             22:04
         64        Alex Jimenez               22:49
        (66)       Jacob Jimenez              23:00
        (69)       Jacob Lucero               23:39

  13.   239 Strasburg                                (1:29:27, 22:21.61, 3:03)
         45        Ryan Grover                20:28
         59        Chad Jones                 22:02
         67        Tim Lee                    23:28
         68        Nathan McClintock          23:30
        (73)       Jacob Rodriguez            28:57

back