Boys 2A Region #1 - 2011 XC Championships - Team Results
Boys 2A Region #1 -
2011 XC Championships
October 20, 2011
Team Scores

Boys 2A Region #1


Scoring 3 of 5 runners with runner 4 breaking any ties.

back

Place Score School                                   (Total, Average, Pack Times)
   1.     9 Lyons                                    (53:29, 17:49.47, 0:58)
          1        Sean Flynn                 17:22
          3        Marcel Such                17:47
          5        Sam Crowley                18:20
         (8)       Reed Test                  18:31
         (9)       Ryan Boucher               18:42

   2.    24 Alexander Dawson                         (55:32, 18:30.66, 2:26)
          2        Jake Rothman               17:23
          6        Kyle Becker                18:23
         16        Alec Timpe                 19:48
        (29)       Conner O'Grady             21:37
        (32)       Robby Keown                21:45

   3.    32 Wiggins                                  (57:04, 19:01.18, 2:42)
          4        Ryan Ernst                 18:00
          7        Levi Shutts                18:24
         21        Danny McCombs              20:41
        (33)       Matt Ewertz                21:48
        (48)       Caleb Cardwell             25:09

   4.    40 Resurrection Christian                   (58:50, 19:36.39, 0:20)
         12        Tyler Jordan               19:26
         13        Jonathan Zuniga            19:40
         15        Ben Hoyer                  19:45
        (20)       Matt Cooksey               20:38
        (34)       Asher Gamino               22:12

   5.    55 Lutheran                                 (1:00:57, 20:18.82, 2:05)
         11        Trevor Benson              19:15
         18        Nathan Norby               20:23
         26        Conner Barnes              21:20

   6.    68 Collegiate Academy                       (1:02:36, 20:51.87, 2:36)
         14        Sam Hines                  19:45
         19        James Condon               20:32
         35        Gregor Kreutz              22:20
        (38)       Jake Martell               22:37
        (39)       Zak Heidrick               22:40

   7.    76 Merino                                   (1:03:35, 21:11.61, 0:44)
         22        Jake Weimer                20:55
         24        Moses Hunter               21:03
         30        John Solomon               21:39
        (41)       Alfonso Lindenthal         22:46
        (47)       Zach Pomeroy               25:08

   8.    82 Shining Mountain Waldorf                 (1:04:11, 21:23.52, 0:39)
         23        Conor Parrish              21:02
         28        Gabe Wayman                21:30
         31        Jonah Baca                 21:41
        (37)       Nicholas Hall              22:31
        (42)       Akira Youngblood           23:21

   9.    93 Denver Academy                           (1:05:05, 21:41.49, 2:43)
         17        Zach Neal                  19:59
         36        Michael Herbertson         22:26
         40        Izaak Vanderbrug           22:42
        (43)       Sam Deline                 23:25
        (46)       Alex Crawford              24:39

  10.   116 Yuma                                     (1:10:37, 23:32.05, 3:08)
         27        Austen Miller              21:28
         44        Michael Howell             24:35
         45        Riley Hofmeister           24:35
        (49)       Hadden Wilkins             25:30
        (50)       Luke Brown                 27:23

back